20 Ocak 2010 Çarşamba

Kaza Namazı 2Peki kazaya bıraktığımız namazlarımıza nerden başlamalıyız? Nasıl kılmalıyız ?

Her farz namazlarımızın sonunda o vaktin kazasını kılabileceğimiz gibi, sünnetlere de kazaya niyet edebiliriz.
Aziz peygamberimiz (SAV) bazı namazların önünde, bazılarının arkasında, bazılarınında hem önünde hem de arkasında Allah rızası için namaz kılmıştır. Bunlara da niyet ederken örneğin; 'niyet ettim Allah rızası için öğle namazının ilk sünnetini kılmaya' dememiş, sadece ' Allah rızası için namaz kılmaya' diye niyet etmiştir.

Dolayısıyla bizler, kaza namaz borcu fazla olanlar, sünnetleri kazaya niyet edebiliriz. Böylece hem kaza borcumuzu ödemiş olur, hem de sünnet sevabından mahrum kalmamış oluruz.

Zira maliki, hanbeli ve şafi mezheplerine göre kaza namazı borcu olanların nafile namaz kılmaları haramdır, günahtır buyurulmuştur. Hanefi mezhebine göreyse kaza namaz borcu olanların nafile namaz kılmaları doğru değildir, nafile namazları kabul olmaz buyuruluyor.

Bu yüzdendir ki akıllı bir müslümanın bu şuurla bir an evvel üzerindeki namaz borcundan kurtulması gerekir.

Rabbim hepimize şuurlu bir şekilde ve huşu ile kaza, farz ve nafile namazlarımızı kılmayı nasip etsin inşallah...

5 yorum:

 1. Merhaba, ara ara takip ettiğim güzel bir siteniz var. Hayırlara vesile olur inşallah. Ben Elektrik Elektronik mühendisiyim ama çocuğumu kendim büyütmek istediğim için çalışmıyorum. Fakat bunca emek verdikten sonra ev hanımı olup boş oturmak da istemiyorum. Homeoffice çalışmayı düşündüm ama kendime göre bir iş bulamadım. Bu belki de sektördeki tecrübesizliğimden kaynaklanmış olabilir. Ben sizin nasıl bir işle meşgul olduğunuzu merak ediyorum. Belki bana bir yol gösterirsiniz, ben de üretken işe yarayan bir anne olurum diye düşünüyorum. Cevabınızı yoruma yazmak istemezseniz mail adresim erdemzey@gmail.com. Allah gücünüzü kuvvetinizi artırsın kolaylıklar versin:)

  YanıtlaSil
 2. canım yazılarını takip ediyorum ve bu kaza namazı konusu gerçekten önemli bir konu.Şimdi yazından anladığım kadarıyla bazı namazların sünnetini kılarken kaza namazı diyede kılabiliyor muyuz yanlışım varsa düzelt lütfen...

  YanıtlaSil
 3. MFSTTMF, yok canım doğru anlamışsın. Ehl-i sünnet alimlerinin bildirdiği usül bu..

  YanıtlaSil
 4. Hayirli aksamlar sevgili arkadasim... Bloguma gelip, beni izlemeye almissin, ben de hemen seni ziyaret edip, blogunu biraz tanimak istedim... Kismetmis ki, benim de takildigim bir konu olan kaza namazindan bahsediyorsun ve bilmedigim bir seyi sayende ögreniyorum... Simdi, herhangi bir namazin sünnetini (ilk veya son) kilmaya niyetlenirken ne diyecegiz. Yani kaza namazlarinda (niyet ettim, niyet eyledim Allah rizasi icin en son kazaya kalan ögle, vs. namazimi kilmaya) diyoruz... Peki birazdan kismetse kilacagim yatsi namazinin sünnetini kaza yerine kilmak istersem nasil niyet edecegim... Bana bunu tam aciklamali yazabilirmisin... Sevgilerimle tekrar tesekkür ediyorum...

  YanıtlaSil
 5. Merhaba, homeofis çalışıyormuşsunuz. Ben de homeofis çalışıyorum. Ne işle meşgulsünüz?

  YanıtlaSil